Prezracevanje napake

Rahljanje in prezračevanje trate: Najpogostejše napake in kako se jim izogniti
Za zdravo in dobro vzdrževano trato je treba poskrbeti z rahljanjem. Številni majhni rezalni noži valja za rahljanje se zajedajo v osnovno plast trate, jo zdrgnejo in razrahljajo odmrle snovi iz tal. Da pri tem ne bi poškodovali trate, vam predstavljamo 7 najpogostejših napak, ki se jim morate za vsako ceno izogniti:
1. Ne izvajajte
Največja napaka je, da sploh ne opravite prezračevanja trate. S škropljenjem odstranite mah, travno rušo in odmrlo travo, da lahko trata ponovno zadiha. Travne korenine lahko bolje absorbirajo hranila in vodo ter se obnavljajo. Poleg košnje trate je spomladi in jeseni najpomembnejši ukrep za nego trate tudi vertikulacija. To je nekakšna osvežilna kura za trato, da lahko ponovno zraste bujna in lepo zelena.
2. Obdelava ob nepravem času
Verjetno se sprašujete: Kdaj je najprimernejši čas za škropljenje trate? Trato je treba rahljati približno dvakrat na leto. Prvič spomladi na začetku faze rasti, ko je mraza konec in je temperatura trajno nad 10 °C. Škropljenje opravite šele, ko je trata v dobrem stanju. Škropite le, ko sta trava in zemlja suha. Pred vertikulacijo pokosite trato s kosilnico na globino približno 3 cm. V suhih poletnih mesecih ne smete izvajati rahljanja, saj obstaja nevarnost, da se trata preveč izsuši. V septembru ponovno opravite pregledovanje.
3. Pregloboko prezračevanje
Nastavite delovno višino rahljalnika tako, da je globina rezanja približno 3-4 mm, da se trava ne poškoduje. Začnite z zelo majhno globino in jo po potrebi poglobite, ko opazite, da se travna ruša ne odstranjuje. Pri novem rahljalniku vedno začnite z ravnjo 1 (najplitvejša globina).
4. Predolgo trajajoča vertikulacija
Hitro premaknite strgalnik po trati. Priporočamo polovico manjšo hitrost hoje, kot ste je vajeni pri košnji trate. Ne ostanite predolgo na enem mestu, sicer boste poškodovali trato.
5. Nepravilno razrezati
S kultivatorjem prečkajte trato vzdolžno ali prečno. Če sta mah in travna ruša močno razraščena, najprej opravite rahljanje v vzdolžni in nato v prečni smeri, na primer. Med obračanjem morajo biti rezila vrtalnika v zraku. To storite tako, da pritisnete vodilo navzdol.
6. Vertikulacija z vrečko za lovljenje
Ko boste prvič opravili vertikulacijo, boste presenečeni, koliko odmrlega materiala je na vaši trati. Tako nastane velika količina. Bolj kot se na trati nabira travna ruša, hitreje se napolni vreča za zbiranje odpadkov. Naš nasvet: Vrezovanje izvajajte brez vrečke, nato pa vrezani material poberite z grabljami. Glede na to, koliko travne ruše odstrani strgalnik, se zbiralna vreča hitro napolni.
7. Pozneje pozabite na vzdrževanje
Ko odstranite vse ostanke, ponovno posejte vsa gola mesta na trati in jo ustrezno zalijte. Z gnojenjem trata ponovno postane primerna. V sezoni vrtnarjenja trato vedno prezračite z ustreznim prezračevalnim valjem. Priložen je pri vertikulatorju ali pa ga lahko kupite kot dodatno opremo.